Pazartesi - Cuma
10:00 - 16:00

Bilgi almak için bizi arayın

Lise Eğitimi · İngiltere


İngiltere, lise eğitimi konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. İngiltere'deki liselerde İngiliz ve Amerikan sistemlerinde eğitim verilmektedir. Amerikan okullarda IB ve AP programları kullanılırken, İngiliz okullarda GCSE ve A level programları kullanılmaktadır.
by g1711a81r66j30q
Free
0 Lessons

Danışmanlık ve kayıt hizmetlerimiz ücretsizdir. Detaylı bilgi için lütfen arayınız.

İngiltere, lise eğitimi konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. İngiltere’deki liselerde İngiliz ve Amerikan sistemlerinde eğitim verilmektedir. Amerikan okullarda IB ve AP programları, İngiliz okullarda GCSE ve A level programları sunulmaktadır.

İngiliz Eğitim Sistemi

GCSE Nedir?

14-16 yaş grubu öğrenciler GCSE eğitimleri boyunca 10 ders alırlar. Aşağıdaki derslerin alınması zorunludur:

 • İngilizce (İngiliz Dili ve Edebiyatı)
 • Matematik
 • Fen (Fizik, Kimya, Biyoloji)

Seçmeli dersler:

 • Sanat (Müzik, Dans, Drama)
 • Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya)
 • Modern Yabancı Diller
 • Tasarım ve Teknoloji

Öğrencilerin A level eğitimlerine devam edebilmeleri için matematik ve İngilizce derslerinden C veya üstü (yeni sisteme göre Grade 4 ve üstü) almaları gerekmektedir. Matematik ve İngilizce sınavlarına Kasım ve Haziran aylarında, diğer derslerin sınavlarına ise yalnızca Haziran ayında girebilmektedirler. Bazı okullar müfredatlarında belirli ekstra dersleri de zorunlu olarak okuturlar. Öğrenciler genellikle iki fen dersi alırlarken, notları iyi olan öğrenciler üç fen dersi almaya yönlendirilirler.

İngilizce, matematik, fen dersleri, yabancı dil, tarih veya coğrafya derslerinden minimum C alan öğrenciler English Baccalaureate (EBacc) diploması alırlar.

A Level nedir?

A Level 16-19 yaş grubuna yönelik hazırlanan iki yıllık bir eğitim programıdır. A Level programı AS Level ve A2 Level olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Birinci yılın sonunda AS Level, ikinci yılın sonunda A2 Level sınavlarına girilerek A Level eğitimi tamamlanmış olur. Öğrenciler genellikle AS Level sınavı için dört ders alıp, son eğitim yıllarını üç dersle tamamlayarak sınava girerler. Öğrencilerin almaları gereken A Level konuları girmek istedikleri üniversiteye ve bölüme göre değişebilmektedir.

Amerikan Eğitim Sistemi

AP (Advanced Placement) Nedir?

16-19 yaş grubu öğrenciler, 11. veya 12. sınıfta bir yıllık AP programına katılırlar. AP dersleri 5 üzerinden notlandırılmaktadır. Sınavlar Mayıs ayının ilk iki haftasında yapılmaktadır. Sınavlara tekrar girilmek istendiğinde bir sonraki Mayıs ayı beklenmelidir. Seçici üniversiteler her dersin AP’sini kabul etmemektedirler. Group A dersleri bir tam kredi sayılırken, Group B dersleri yarım kredi sayılmaktadır.

IB Programı

IB (International Baccalaureate) Nedir?

16-19 yaş grubu öğrencilere yönelik hazırlanmış, uluslararası geçerliliği olan üniversite öncesi iki yıllık bir eğitim programıdır.

 • 1. Grup: Dil A1 – Öğrencinin en başarılı olduğu dilde (genellikle anadilinde) aldığı edebiyat dersidir.
 • 2. Grup: Dil A2 – İkinci bir dilde işlenen dil ve edebiyat dersidir.
 • 3. Grup: Bireyler ve Toplumlar – İşletme ve Yönetim, Ekonomi, ITGS, Felsefe ve Psikoloji.
 • 4. Grup: Doğa Bilimleri – Biyoloji, Kimya, Fizik.
 • 5. Grup: Matematik – Matematik (İleri Düzey), Matematiksel Yöntemler (Standart Düzey).
 • 6. Grup: Seçmeliler – Öğrenciler ilk beş gruptan herhangi bir dersi seçebilecekleri gibi, okul müfredat programına göre özel onay almış bir ders de seçebilirler.

IB programı, 6 alan dersi, bitirme tezi, etkinlik, hizmet zorunluluklarını içeren bir programdır. IB diploma programına aday olan öğrenciler ayrıca Bilgi Kuramı dersini de alarak bitirme tezi hazırlarlar.

TASIS – The American School in England

Londra’ya 40 dakika uzaklıktaki Surrey bölgesinde yer alan TASIS, Amerikan sistemine göre eğitim vermektedir. 9. sınıfta başlayan üniversite danışmanlık servisi öğrencilere en uygun üniversiteyi seçmeleri ve seçtikleri üniversitenin kabul şartları konusunda yardımcı olmaktadır. Gündüzlü ve yatılı öğrenciler kabul edilmektedir.

Kuruluş:1882
Şehir:Surrey
Yaş Grubu:3-18 yaş
Eğitim:Upper School, IB ve AP eğitimleri verilmektedir.
Öğrenci Sayısı:720

ACS Cobham International School

Okul Londra’ya bir saat uzaklıkta yer almaktadır. 2-18 yaş grubu öğrencileri kabul eden okulda gündüzlü ve yatılım eğitim imkanları mevcuttur. Her yıl 70 farklı ülkeden öğrencinin katıldığı programlarda sosyal ve kültürel çalışmalara da büyük önem verilmektedir.

Kuruluş:1967
Şehir:Surrey
Yaş Grubu:2-18 yaş
Eğitim:IB, AP, AP International ve Capstone Diploma programları sunulmaktadır.
Öğrenci Sayısı:1500

CATS Cambridge

CATS  Cambridge, Londra’ya 45 dakika uzaklıktaki dünyaca ünlü üniversite şehri Cambridge’in merkezinde yer almaktadır. Okul 14 yaşından itibaren öğrencileri kabul etmektedir. Öğrenciler okulun iki farklı yurdunda duşlu tuvaletli odalarda kalırlar. Arzu eden öğrencilere aile yanı konaklaması da ayarlanabilmektedir.

Kuruluş:1952
Şehir:Cambridge
Yaş Grubu:14-18 yaş
Eğitim:GCSE ve A Level eğitimleri verilmektedir. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için İngilizce hazırlık programı mevcuttur.

Mill Hill School

Londra’da bulunan okul şehir merkezine 30 dakika uzaklıkta yer almaktadır. 120 hektarlık geniş bir alana yayılan okul tarafından öğrencilere kapsamlı akademik kurs olanaklarına ek olarak spor, müzik, sanat, drama ve çok sayıda aktivite olanağı sunulmaktadır. Gündüzlü ve yatılı öğrenci kabul edilmektedir.

Kuruluş:1807
Şehir:Londra
Yaş Grubu:13-18 yaş
Eğitim:GCSE, Pre-A Level ve A Level eğitimleri verilmektedir.
Öğrenci Sayısı:640

Detaylı bilgi için ofisimizi arayınız.

Servislerimiz ücretsizdir.

ÖNE ÇIKAN OKULLAR

Lessons

İletişim Formu

Formu tıklayın, bilgi almak istediğiniz konuyu seçin ve iletişim bilgilerinizi bırakın; biz sizi arayalım.
E-bülten kayıt